sobota, 19 listopada 2016

Co zobaczyć we Wrocławiu?

Co zobaczyć we Wrocławiu?

Wycieczka na jeden dzień. Bez noclegu i tylko darmowe atrakcje :).

Jak zapewne część czytelników zwróciła uwagę, zwykle unikam miejsc tłocznych i wielkich miast. Czasami jednak czasu na zaplanowanie wypadu jest mało, a wycieczka wychodzi spontanicznie. W takiej sytuacji większe miasta mają swoje atuty: wiadomo, że będzie gdzie zjeść, wiadomo że będzie jak dojechać.

A do Wrocławia mam sentyment - był jednym z pierwszych celów mojego wyjazdu w "dorosłym" życiu; a że było to dziesięć lat temu, słyszałem, że sporo się zmieniło, a u znanego przewoźnika autobusowego była właśnie promocja - więc nie namyślałem się długo.

Okolice dworca PKP.

Wysiadłem z autobusu, i - po przejściu na drugą stronę dworca PKP - byłem naprawdę pod wrażeniem. Okolica naprawdę została "zrewitalizowana". To modne i nadużywane słowo zwykle oznacza remont i położenie nowej kostki; w przypadku okolic wrocławskiego dworca udało się nadać miejscu nowe życie - aż chce się usiąść, odpocząć i pooglądać toczące się wokół życie.

(Sam dworzec też jest całkiem ładny, zrobił się zadbany, estetyczny i ogólnie śliczny ... tylko kolor elewacji bije trochę po oczach. W porównaniu jednak z tym, co było 10 lat temu - duża zmiana na plus. I co ważne - dworzec jakimś cudem uniknął połączenia z wielką galerią handlową :) - co dobrze mu robi.)

dworzec PKP Wrocław
Park? Nie, plac przed dworcem :).

Dworzec PKP Wrocław


Wrocław - okolice dworca PKP
Okolice dworca PKP.

Bolesław Chrobry (na kontrowersyjnym wierzchowcu) i Renoma

Idziemy w kierunku Rynku ulicą Świdnicką. Po drodze warto rzucić okiem na pomnik Bolesława Chrobrego; niektórzy zwracają uwagę na fakt, że koń monarchy jest nieproporcjonalnie mały - miejscowa nazwa monumentu to podobno "Chrobry na kucyku"

. A w tle przedwojenny dom towarowy, zamieniony obecnie - a jakże - w galerię handlową.

Bolesław Chrobry "na kucyku" we Wrocławiu


Wrocław Dom Towarowy Renoma


Fosa i okolice

Relikty wrocławskiej fosy stanowią odpowiednik krakowskich plant: wielki podłużny park, otaczający centrum miasta. Elementy fortyfikacyjne w dalszym ciągu widoczne, ale tylko w postaci rowów wypełnionych wodą ;).

Wrocław, park w okolicach fosy

Na odcinku fosy, który udało mi się obejrzeć, zwraca uwagę Ogród Staromiejski - kawałek przestrzeni, wyłączony z "ciągu pieszego" nad fosą i zamieniony w miejsce do wypoczynku. Jest pięknie :).

Wrocław, Ogród Staromiejski

Wrocław, tzw. Ogród Starmoniejski


Jest nawet staromodna karuzela ... :).Jednym słowem - sielanka.

Kawałek dalej trafiamy na nowoczesną rzeźbę, przedstawiającą Wielkiego Astronoma ...

Wrocław, Pomnik Mikołaja Kopernika

,,, a trochę dalej - zaniedbane nieco Wzgórze Partyzantów.


Trochę dziwi stan tego - dosyć znanego - miejsca, bo większość miasta zdaje się być bardzo zadbana. Wiele miejsc, które wyglądały kiedyś (ostatni raz byłem tutaj jakieś 10 lat temu) niezbyt korzystnie, teraz jest całkiem znośne dla oka. Przykładowo Nowy Targ ,,,

plac Nowy Targ, Wrocław

Wrocław, plac Nowy Targ

No dobrze, sąsiedztwo bloków nie wpływa dobrze na wizualną stronę okolicy :), ale w stosunku do mojej poprzedniej wizyty poprawa jest znaczna.

Nad Odrą

W moim osobistym odczuciu Wrocław leży nad Odrą w stopniu większym niż jakiekolwiek polskie miasto nad jakąkolwiek polską rzeką. Mamy tu plątaninę mostów i mostków, łączących brzegi rzeki lub poszczególne, leżące pośród jej wód wyspy. Mamy całą masę terenów rekreacyjnych, A do tego piękne trasy widokowe ... i trochę nowoczesnej architektury,

Spacer zaczynamy od okolic Muzeum Narodowego (znawcy topografii miasta stwierdzą bez trudu, że autor trochę pobłądził, trafiając wcześniej na Nowy Targ). Po drodze mijamy dziwny budynek, przypominający (przez swe krągłości) gigantyczny pączek ...
... który zasłania widok na budynek w którym mieści się godne uwagi Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Tym bardziej godne polecenia, że w niedzielę można je zwiedzić za darmo :).
Wrocław, Muzeum Poczty

Okolice jest ogólnie bardzo "muzealna". Tuż obok znajdziemy między innymi rotundę, w której eksponowana jest Panorama Racławicka ...

Rotunda Panoramy Racławickiej we Wrocławiu
... relikty dawnych umocnień Bastionu Ceglarskiego ...


... i Muzeum Narodowe, obrośnięte sympatycznym bluszczem.

Budynek Muzeum Narodowego we Wrocławiu


Tuż koło wspomnianego muzeum znajdziemy Zatokę Gondoli - wypożyczalnię wszelakiego sprzetu wodnego dla osób, które chcą podziwiać Wrocław z Odry ...

... a kawałek dalej zaczynają się trasy spacerowe, pozwalające oglądać takie widoki ...

Ciekawą sprawą jest Most Tumski, który padł ofiarą kłódek zakochanych par (przy ostatnim moim pobycie jeszcze nie był nimi obciążony) ....
A gdyby ktoś nie miał przy sobie kłódki, to może kupić na miejscu :).2 komentarze:

  1. Wrocław to piękne miasto. I cieszę się za każdym razem, kiedy się tam pojawiam, bo już na samym dworcu widać, że miasto się zmieniło. I to na lepsze. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Chociaż we Wrocławiu byłam już wiele razy, to i tak wciąż przekonuję się, że w tym niezwykłym mieście jest jeszcze wiele miejsc wartych odwiedzenia. :)

    OdpowiedzUsuń